- Kuchnia bez VAT - https://www.kuchniabezvat.pl -

Pani Walewska, Pychotka

Są takie ciasta które każdy z nas zna i przynajmniej raz w życiu jadł… myślę, że jednym z nich jest Pani Walewska zwana również przez wielu „Pychotką”. Ciasto składa się z dwóch placków przełożonych masą maślano-migdałową ;-) Ciasto należy raczej do słodkich, ale co jest bardzo ważne nie jest mdłe, ponieważ słodycz jest przełamana dżemem z czarnej porzeczki i te połączenie nadaje bardzo fajnego charakteru. Ciasto jest raczej czasochłonne w przygotowaniu ponieważ musimy zrobić dwa placki i masę, ale jak to się mówi, bez pracy nie ma kołaczy ;-)

Składniki i wykonanie

Kruche ciasto

Składniki wrzucamy do miski i wyrabiamy ciasto które dzielimy na dwie równe części.

Beza

Białka ubijamy na sztywną pianę następnie stopniowo, małymi partiami dodajemy cukier. Na koniec należy delikatnie wmieszać mąkę ziemniaczaną.

Ponadto

Formę (25x35cm) wykładamy papierem do pieczenia i jedną połową wcześniej przygotowanego ciasta, smarujemy połową dżemu i wykładamy na to połowę masy bezowej. Na masę bezową wysypujemy połowę płatków migdałowych. Pieczemy w temperaturze 175 °C przez ok. 40 minut. Identycznie postępujemy z drugą połową ciasta (można piec dwa placki jednocześnie z termoobiegiem lub jeden po drugim jeśli nie mamy dwóch takich samych blach. Bezę najlepiej jest przygotować bezpośrednio przed pieczeniem). Placki po upieczeniu ostudzić.

Masa maślana

Jedną szklankę mleka zagotowujemy z cukrami, drugą miksujemy z żółtkami i mąkami (jak na budyń) i dodajemy do gotującego się mleka i całość mieszamy do ponownego zagotowania. Zdejmujemy z ognia, przykrywamy folią i studzimy. Miękkie masło ucieramy mikserem na puch, ciągle miksując dodajemy stopniowo ostudzony budyń.

Gotowe ostudzone placki przekładamy masą maślaną. Chłodzimy w lodówce przez min. 3 godziny.

źródło: Moje wypieki [1]