- Kuchnia bez VAT - https://www.kuchniabezvat.pl -

Ciasto Lion

Ciasto Lion swoją nazwę wzięło od batonika który jest kluczowym składnikiem jednej z mas. Ciasto robi się bez pieczenia i jest bardzo zbliżone do na pewno znanego już Wam ciasta 3-bit. Wychodzi naprawdę bardzo smaczne, nie znam nikogo komu by nie smakowało. Po pierwszym kęsie od razu chce się nałożyć kolejny kawałek ;-)

Dziś mija dokładnie rok od opublikowania pierwszego wpisu, a do dziś przybyło ich łącznie 137. Przez ten rok Kuchnię bez VAT odwiedziło ponad 230 tysięcy osób, które wyświetliły łącznie ponad 410 tysięcy przepisów. Najczęściej czytane przepisy to:

  1. Zapiekanka z makaronem, kiełbasą i pieczarkami [1]
  2. Kruche ciasto z owocami i budyniową pianką [2]
  3. Warstwowa sałatka śledziowa [3]

Prowadzę również stronę na Facebook-u [4], którą do dziś polubiły 1354 osoby, zapraszam do kliknięcia Like i śledzenia moich poczynań w kuchni.

Dziękuję za ten rok i mam nadzieję, że w kolejnym będę mogła pochwalić się znacznie większymi liczbami, a teraz wracam do przepisu.

Składniki

Masa z batonikami

 Masa śmietanowa

Wykonanie

Blachę o wymiarach 25×30 cm wykładamy folią aluminiową (nie jest to konieczne) i układamy na niej warstwę herbatników. Przykrywamy je masą krówkową i układamy kolejną warstwę herbatników.

W misce miksujemy mascarpone 250 ml schłodzonej kremówki i 4 łyżki cukru pudru. Miksujemy do momentu aż masa będzie gęsta. Do tak przygotowanej masy dodajemy pokrojone w plasterki batoniki. Gotową masę wykładamy na herbatniki, wyrównujemy i przykrywamy ostatnią warstwą herbatników.

Została nam do przygotowania masa śmietanowa. W misce ubijamy schłodzoną śmietankę z cukrem pudrem i śmietanfixami. Masę wykładamy na herbatniki i posypujemy startą na drobnych oczkach czekoladą. Ciasto przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy na noc do lodówki.